Dünya İçin, bilinçli yaşam yaklaşımını benimseyerek doğayı korumak adına jenerasyonlar arası bilgi paylaşımı yapan, atık temizliği, geri/ileri dönüşüm ve tasarım etkinlikleri düzenleyen bir sosyal oluşumdur.
ULAŞ
TAKİP ET
︎ Email
︎ Instagram
BAÇEM’DE TIBBİ VE AROMATİK BİTKİ YETİŞTİRİCİLİĞİ!

BİLGİ

︎︎

Aralık 2023 
Yazan: İrem Çetinor


Yaz aylarında sevgili Nazım Tanrıkulu sayesinde Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezi’nde vakit geçirme ve bünyelerinde 18-29 Eylül 2023 tarihleri arasında sunulan Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği’ne katılma fırsatı yakaladım. 
 
BAÇEM ile tanışmam her sene Temmuz ayında gerçekleştirilen ve bu sene de yine Burhaniye’de gerçekleşen ‘Balıkesir Arometerapi Festivali’ sayesinde oldu. 

Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği, 9 gün boyunca gerçekleşti ve eğitimde hem çok farklı insanlarla tanıştım, hem de inanılmaz bir bilgi birikimiyle bitki yetiştiriciliğine dair bilgiler edinebildim. Orada olan diğer katılımcıların aksine benim kendime ait bir toprağım yok, toprağa sahip olma düşüncesi bana biraz saçma gelir hatta, ama sahiplenebildiğim bir arazim olmamasına rağmen bu eğitime katılmanın beni büyüleyeceğine emindim. Sadece türleri öğrenmek, doğayı işleme şekillerimize dair bilgi edinip kendimi geliştirebilmiş olmak bile gerçekten iyi hissettirdi. 

Endüstriyel tarım yöntemlerinden, doğal ve döngüsel yetiştiriciliğe kadar pek çok yaklaşıma göz atma şansımız oldu. Daha büyük arazilerde tek tip ürün yetiştiren kişilerden, benim gibi ‘daha iyi bir dünya düzeni’ne inanan bağımsız kişiler de vardı bu süreç boyunca.
Topraktan sadece verim elde etmek için onu işlediğimizde düzenin hem bizim hem de doğal düzeni nasıl katlettiğini bizzat yaşadığımız bir çağdayız. Sırf bu sebeple, nasıl daha ahenkle yetiştiricilik yapılabilir esasen bu sorunun peşindeydim, ve tabi ki türleri daha yakından öğrenmek için can atıyordum.  

 Eğitimde her yaştan ve kesimden insan olması, ötesinde Türkiye’nin dört bir yanından insanların sırf bu eğitim için Balıkesir’de olması çok etkileyiciydi. 


BAÇEM’in kendi arazisindeki yetişen bitkilerden özellikle bahsetmek istiyorum. İki tane her sezon kullanılan aktif arazileri var. Biri tek tip bitkileri biraz daha endüstriyel bir yaklaşımla (elbette ilaçsız olarak) yetiştirdikleri arazi, diğeri ise bir nevi arşiv ve araştırma bahçesi gibi kullanılan arazi. 

Tek tip yetiştirilen bitkiler arasında lavanta, ıtır, limon melisa, adaçayı, ekinezya, tıbbi hatmi, biberiye gibi çoğunlukla tanıdığımız türler var.

Tıbbi aromatik bitkiler bahçelerinde ise, envai çeşit bitki türü bulunuyor. Bunlar arasında bahçenin sınırlarını boylu boyuna saran, kokusuyla insanı büyüleyen, limon servi başta olmak üzere, hint yağı, çay ağacı, şerbetçiboyası, pelinotu,