Dünya İçin, bilinçli yaşam yaklaşımını benimseyerek doğayı korumak adına jenerasyonlar arası bilgi paylaşımı yapan, atık temizliği, geri/ileri dönüşüm ve tasarım etkinlikleri düzenleyen bir sosyal oluşumdur.
ULAŞ
TAKİP ET
︎ Email
︎ Instagram
DÜNYA İÇİN ATIKSIZ REGL


BİLİNÇLİ TÜKETİM

︎17 Aralık 2020
Yazan: İrem Çetinor


Kadınların mutluluğunu ön plana çıkaran
Organicup’ın kampanya görseli.


Kadınların her ay yaşadığı menstruel döngüler tabu olmanın ötesinde çoğunukla demode ürünlerden oluşan bir karşılama töreni ile karşılanıyordu: kokulu, çiçekli böcekli ve plastik dolu ambalajlardan oluşan ürünler. Doğala dönüş akımı sayesinde artık durum hiç de böyle değil.

Her ay, ayrıştırılması neredeyse imkansız olan, tek kullanımlık ‘çöpler’ üretmek yerine, doğa ile uyumlu, bedenin için de zararsız ürünler kullanmaya ne dersin?

Yıkanabilir pedler, tamamen doğal ve ilaçsız tamponlar gibi yeni ürünler ile her geçen gün iyileştirilen bir piyasa karşımızda. Yurtiçi ve yurtdışında karşımıza çıkan bazı markaları senin için burada derledik.

İşte göz atabileceğin kategorilerimiz: yıkanabilir pedler, doğal tamponlar, menstrüel kaplar ve çok kullanımlık aplikatörler.1- YIKANABİLİR PEDLER

NeoComfort’un araştırmasına göre yılda ortalama 350 milyon ped tüketilmekte ve bir kadın, hayatı boyunca yaklaşık 10.000 adet ped / tampon kullanır.

Bu pedler doğaya bırakıldıklarında en az 200 yılda yok oluyor. Ayrıca ped atıkları hepatit B, HIV gibi hastalıklara da adeta davetiye çıkarmakta.

Çok kullanımlık pedlere geçerek, sonsuz plastik atığın oluşmasını engelleyebilir, ve karbon sanılımını 40 kat aza indirebilirsin! 

Dame
www.wearedame.coYıkanabilir pedler dışında tampon aplikatörü ile karşımıza çıkan yepyeni bir marka! İncelemeye değer.
Pamucco

www.pamucco.com%100 pamuk ve alerjen içermeyen yıkanabilir pedler ile aylık döngünden vicdan azabını çıkarabilirsin!
Ponped
www.ponped.com
Yorumlara göre, ‘Hışırtı, koku ve teninize yapışan plastik yok!’ Bambudan yapılan ponped yıkanabilir pedleri deneyerek tasaruf ve rahatlık bir arada.
NeoComfort
www.babyneomarket.com
Limon suyu veya sirke ile temizleyebileceğiniz yıkanabilir pedler NeoComfort’a göre 25 sene dayanabiliyor.Ekoped
www.ekoped.com
Farklı set, renk ve desenlerle sunulan ekopedler denemeye değer.2- DOĞAL VE ‘ORGANİK’ TAMPONLARDame’in websitesinden aldığımız bu görselde solda organik pamuktan üretilmiş bir tampon, sağda ise sentetik malzemelerle bezenmiş bir tamponu görüyoruz.

Dame
www.wearedame.coPamuğun doğal emiciliğinden yararlanarak, toksik maddelerden tamamen arındırılmış, pH dengesi yerinde, alerjen madde bulundurmayan ve %100 doğada çözünür yapısıyla bu ürün iyi bir alternatif.3- Menstruel Kaplar

Döngülerimize farklı bir yaklaşımla bakmamıza yarayan bir diğer yenilik de menstruel kaplar oldu. Çoğumuzun duyduğu ama hakkında çok da fazla bilgimizin olmadığı bu yeni ürünlerle ilgili bilgileri sizin için derledik.Lunette BPA, latex ve kimyasal içermeyen, doğal, en kaliteli tıbbi dereceli silikondan üretilen, dünyada sürekli kullanılıp ‘çöpe’ atılan plastik ve benzeri atıklara temiz, sağlıklı bir alternatif.
Organicup


Ped ve tamponlara alternatif olarak ödül almış, 12 saatlik kullanım süresi olan, çok kullanımlı bu ürünü deneyebilirsiniz!Intimina - Lily Cup
A ve B boylarıyla, doğum yapmamış ya da sezeryan doğum ya da normal doğum yapmış kadınlar için farklı çözümler sunuyorlar.Konu ile daha fazla bilgi için cinsellik eğitmeni Rayka Kumru’nun vlogger Cansu Dengey ile menstrual kap hakkında konuştukları detaylı video için linki aşağıda!Rayka Kumru Cinsellik Eğitmeni, Seksolog, Kurumsal DanışmanMark