Dünya İçin, bilinçli yaşam yaklaşımını benimseyerek doğayı korumak adına jenerasyonlar arası bilgi paylaşımı yapan, atık temizliği, geri/ileri dönüşüm ve tasarım etkinlikleri düzenleyen bir sosyal oluşumdur.
ULAŞ
TAKİP ET
︎ Email
︎ Instagram
DÜNYA İÇİN: PLASTİKSİZ TEMMUZ


Deniz kenarlarında her türden plastik karşımıza çıkabiliyor. 

KILAVUZ

︎


16 Temmuz 2021
Yazan: İrem Çetinor
Sahillere vuran plastik atıklar
Sularımızda yüzen plastik atıklar 
Dünya çapında bir sorun haline gelen ve doğayı tahrib eden tek kullanımlık plastiklerle ilgili bir bilinçlendirme ve değişim kampanyası olarak başlayan ver her Temmuz dünyayı davete çağıran Plastiksiz Temmuz’dan sizlere bahsetmek çok heyecan verici! 

Plastic Free July, Avusturalya’da başlayan, 12 aydan oluşan kocaman bir senenin içinde sadece 1 ay boyunca plastiksiz yaşanabileceğini insanların deneyimlemesi için oluşmuş harika bir global etkinlik ağı. Ne mi yapmamızı istiyorlar? Öncelikle Temmuz ayı boyunca plastik kullanmayacağınıza söz vermemizi, ve günlük alışkanlıklarınızı gözden geçirmemizi!

Ama despotik bir yaklaşımları kesinlikle yok diyebilirim, herkesin yapabileceği kadarını yapmaları için çalışıyorlar, hatta seçimlerin sizin yapmanıza bile izin veriyorlar, ki kendi sınırlarınızı kendiniz belirleyin. Aşağıda plastiksiz bir ay geçirirken sundukları seçenekleri sizinle paylaşıyorum.

Plastic Free July’ın sunduğu seçenekler.

Plastiksiz Temmuz boyunca, aşağıdaki 3 seçenekten seçebiliyorsunuz:    
1- Tek kullanımlık plastik ambalajlardan 1 ay boyunca vazgeçeceğim. 
2- En çok kullanılan 4 plastik al götür üründen vazgeçeceğim. (Plastik poşetler, pet şişeler, kamışlar, al götür kahve kapları) 
3- Tamamen plastiksiz bir ay geçireceğim! 

Plastiksiz Temmuz’u ne süreliğine yapacağınızı seçiyorsunuz: 
1- 1 gün için yapacağım
2- 1 hafta boyunca deneyeceğim
3- Tüm Temmuz ayı boyunca yapacağım 
4- Bundan sonra bu şekilde yaşayacağım

Ardından Plastiksiz Temmuz’u nerede uygulayacağınızı seçiyorsunuz: 
1- Evde, dışarda
2- İş veren olarak iş yerimde
3- Çalışan olarak iş yerimde 
4- Kafe/ dükkan/ mağazalarda
5- Okul, üniversite ortamında
6- Belediyelerde, mecliste çalışan olarak

Aşağıdaki video’da da neden bunu yaptıklarını açıklıyorlar, izleyebilirsiniz. 
Video’daki anlatıyı Türkçe’ye çevirirsek, şu şekilde açıklamışlar: 

‘Neden Plastiksiz Temmuz? Her gün kullandığımız tek kullanımlık plastikleri reddetmeyi seçmeyi öğrenmek için küçük değişimler yapmayı öğrenmek için kurulduk. Plastiksiz Temmuz, temiz okyanuslar, temiz sokaklar ve temiz bir dünya için global bir gayretin parçası olan bireysel bir meydan okumadır.


Reddedebilecek tek bir tek kullanımlık plastik seçerek, başka tür kullan-at plastikler ve bambaşka harika çözümler keşfedebilir, bir küçük değişimle başlayarak gerçek bir fark yaratabilirsiniz. Ve deneyebileceğiniz, hayatınıza uygulayabileceğiniz o kadar çok değişim var ki!

Örneğin,
1- Ambalajsız ürünler almayı seçebilirsiniz.
2- Kendiniz yemek pişirmeyi öğrenebilirsiniz.
3- Pazarlara ve marketlere alışveriş yapmaya gittiğinize bez çantalarınızı yanınızda götürebilirsiniz - çocuklarınız pazara gitmekten keyif alabilir, bunu bir macera aktivitesine bile çevirebilirsiniz (bu eklemeyi ben yaptım haha!)
4- Evde, okulda, işte veya mahallenizdeki kafeyi de dahil ederek Plastiksiz Temmuz’a katılabilirsiniz! 

Bu şekilde büyük bir topluluk bu meydan okumaya katılmış oluyor!

Plastiksiz Temmuz, sizi tek kullanımlık plastik ürünleri bir ay boyunca reddetmeye ve dünya etrafında milyonlarca katılımcıya katılmaya ve gerçek değişimi yaratmaya davet ediyor. İşte bu denediğiniz değişim, sizin seçtiğiniz Plastiksiz Temmuz’unuz oluyor.’ diyerek konuyu bizim için inanılmaz güzel bi şekilde özetlemişler.

İşte sizin için Plastiksiz Temmuz’da vazgeçebileceğiniz tek kullanımlık ürünler ve yerine kullanabileceklerinizi bir kılavuz niteliğinde sıraladık! PLASTİKSİZ BİR TEMMUZ İÇİN ALTERNATİF & ÖNERİLER: 

1- TEK KULLANIMLIK KAHVE BARDAĞI ︎ YERİNE TERMOS
 
Kullanmamayı seçebileceğiniz tek kullanımlık kahve bardaklarıRenk renk seçebileceğiniz, yıllarca kullanabileceğiniz ve her yere götürebileceğiniz metal termoslar2- PLASTİK POŞET ︎ YERİNE BEZ ÇANTA 
Her kullanımda nerdeyse yırtılabilen, doğa ve hayvanlara zarar veren plastik poşetler


Dilediğiniz mesajı veren veya üzerinde baskı olmayan, uzun yıllarca kullanabileceğiniz bez çantalar 3- PET ŞİŞE ︎ YERİNE MATARA / TERMOS Üretiminde epey enerji sarfedilen, tek sefer kullanılıp doğada atığa dönüşen pet şişeler

Taşınabilir matara veya termos alternatifleri!4- BANYODA KİMYASAL ︎ YERİNE DOĞAL SABUN & ŞAMPUANLAR


İçinde mikroplastik bulunan ve okyanuslarımızı kirletip hayvanların hayatını tehlikeye sokan yapay ürünler


Doğal malzemelerden yapılan ve atık çıkarmayan sabun şampuan alternatifleri

5- KULLAN AT BAKIM ÜRÜNLERİ ︎ YERİNE UZUN SOLUKLU KULLANABİLECEĞİNİZ MALZEMELER

Kullan at jiletler, hem plastikten üretiliyor hem de birkaç kullanımdan sonra atığa dönüşüyorlar
Bakım ürünlerinizi de hem kendinize hem de dünyaya birer yatırım gibi görüp uzun seneler boyunca kullanabileceklerinizi seçebilirsiniz

5- MARKET ALIŞVERİŞLERİNİZDE AMBALAJLI ︎ YERİNE AMBALAJSIZ ÜRÜNLERBize ‘kolaylık’ olsun diye aslında çevremizi kirleten ve boş yere üretimi için enerji tüketen ambalajlı meyve ve sebzeler

Ekolojik pazarlardan ve manavlardan alabileceğimiz ambalajsız yeşilliklerPeki, tüm bunlara değindikten sonra, yaşadığımız küresel virüsün yol açtığı plastik kirliliği ile aslında şimdiye kadar yapmaya çalıştığımız bireysel değişikliklerin ne kadar boşuna olduğunu hissetmemiz mümkün.  Şu ana kadar karşılaştığımız kahve bardağı, pet şişe, plastik poşet, kamış gibi tek kullanımlık atıklara, şimdi bir de denizlerimizde yüzen, geri dönüşemeyen maskeler, her yerde karşımıza çıkan koruyucu olma amacıyla streç filmlerle kaplanmış pos makineleri, ekstra ambalajlarla market raflarını bulan ürünler ve daha pek çok atık daha eklendi. 

Bu yüzden farklı bir bakış açısıyla durumu ele alan, ‘Pandemiden sonra PLASTİKSİZ TEMMUZ’a hala gerek var mı?’ sorusunu soran Lucy Biggers’ın videosunu da sizlere sunmak istiyoruz. Bireysel alışkanlıklarımızın hala değişim yaratabileceğine inanan Plastiksiz Temmuz kurucusu Avustralyalı Rebecca Prinze-Ruiz’in de konuştuğu bu video’ya göz atıp, yine de motivasyonunuzu yüksek tutabilirsiniz!  
Çevirisi çok yakında sizlerle..