Dünya İçin, bilinçli yaşam yaklaşımını benimseyerek doğayı korumak adına jenerasyonlar arası bilgi paylaşımı yapan, atık temizliği, geri/ileri dönüşüm ve tasarım etkinlikleri düzenleyen bir sosyal oluşumdur.
ULAŞ
TAKİP ET
︎ Email
︎ Instagram
DÜNYA İÇİN YEREL VE DUYARLI

Paşabahçe, Aware Koleksiyonu


BİLİNÇLİ TÜKETİM

︎22 Aralık 2020
Yazan: İrem Çetinor

Dünya çevresinde çeşitli markaların tüketim kültürünün alıp başını gitmesinden dolayı duyduğu rahatsızlık, tüketim alışkanlıklarımız, yaratılan ürünlerdeki kalite eksikliği, ürünlerin doğayı gözetmeden üretiliyor oluşu gibi çeşitli sebeplerle dünyaya verdiğimiz tahribatın artık markalar tarafından farkediliyor oluşu, olumlu değişimlere yol açıyor.
Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları Anonim Sosyetesi,  bugünkü adıyla Şişecam, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilirlik Kalkınma Hedefleri kapsamında yeni bir yaklaşım geliştiriyor.

Ekonomik ve çevresel çözümlere aktif katılım ve doğal kaynakları ve kültürel miraslarımızı korumak amacını benimsediklerini ve sürdürülebilirlik stratejilerini ‘Cafe For Next’ olarak ilan ediyorlar.

‘Sürdürülebilir bir dünya için çalışıyor, korurken güçlendirerek geliştiriyoruz.’

diyerek dünyamızın korunmasına katkı sağlayacaklarını öğrenmek, dünya çapında ve toplumsal olarak yaşadığımız farkındalıklara minik de olsa eklemelerin olması bizi çok heyecanlandırıyor!

Atatürk’ün cam sanayiini kurma ve geliştirme teşviği sayesinde ülkemizde 1935’te kurulan, Şişecam Topluluğunun en tanınan markası, adını kurulduğu semtten alan, Paşabahçe’nin yeni koleksiyonu ‘Aware’ dikkatimizi çekti.

Ambalajından ürünün kendisine kadar her detayı düşünerek tasarlanan bu ürün %100 geri dönüştürülmüş camdan üretilmiş. Bu şekilde doğal kaynaklarımızı koruyor, enerji kaynaklarımızı tüketmek yerine türeterek destekliyor ve karbon ayak izlerine minimize edebiliyorlar.

Koleksiyonlarındaki ürünlere bir göz atalım.
 Amorf - Uzun BardakMocha BardakBasic Bardak

Daha önceden kullanılan cam şişelerden tamamiyle geri dönüştürülerek yapılan bu ürünlerin bir güzel tarafı da renginin her üretimde değişiyor oluşu. Bu renge de Boğaz Turkuazı adını vererek İstanbul şehrine atıfta bulunarak koleksiyona ayrı bir incelik katmışlar.

Minimal ambalaj tasarımı da tamamen geri dönüştürülebilen bu koleksiyonda detaylar gözden kaçmamış. Dileğimiz büyük, küçük tüm markaların üretim, tüketim zincirlerinin doğa dostu ve farkındalık aşılayıcı olması. Büyük markaların yol göstericiliği ile bunun genel tutum olacağından ve türetim kültürünün gelişeceğinden hiç şüphemiz yok.
‘Aware’ koleksiyonuna ve diğer detaylarına göz atmak için aşağıdaki video’yu izleyebilirsiniz.